Farmasi YKB Hakan Tuna ile Röportaj

244

farmasi_kozmetik_urunlerde_helal_sertifikasi_pesinde_h101002

Farmasi YKB Hakan Tuna ile Röportaj

Farmasi danışmanı olmak için  Farmasi üyelik formunu eksiksiz doldurarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz irtibat 05078721922

Farmasi Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tuna, firmalarının ‘helal’ sertifikasına sahip olduğunu, ürünlerde hayvansal katkılar kullanılmadıklarını belirterek, “Ucuza satılan kozmetik ürünler, alerjik reaksiyonlardan cilt kanserine kadar uzanan ciddi sorunlara sebep olabilir” dedi.

Önceleri bal, süt ve kokulu bitki yağları kullanılarak hazırlanan basit terkiplerin gelişen teknoloji ile yerlerini çok daha karmaşık yapılara bırakmaya başladığını ifade eden Farmasi Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tuna, “Bu sebepten ürün seçerken cilt tipine dikkat etmenin yanı sıra ürün içeriğinin olabildiğince basit ve doğal olmasına da özen gösterilmesi gerekiyor. Tüketiciler, ürün alırken üzerinde ürün bileşenleri, kullanım şartları ve uyarıların olmasına dikkat etmeliler. Ürünün raf ömrü, son kullanma tarihinin (veya minimum dayanma tarihi) ürün üzerinde belirtilmesi olmazsa olmazlardır. Zaten çoğu kozmetik yönetmeliğinde yasal olarak kısıtlanmış olan likit el sabunlarında kullanılan triklosan/triklorokarbon, tırnak ürünlerinde kullanılan formaldehit, DBP veya toluen, tıraş kremlerinde ve saç  jölelerinde kullanılan nanifenol gibi zararlı kimyasallar içeren ürünlere dikkat edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

YASAKLI HAM MADDEYE DİKKAT

Kişinin cilt tipini tanımaması yüzünden kozmetiklerde yanlış ürün seçiminin olabildiğini söyleyen Tuna, “Yanlış ürün seçimi cilt problemlerine neden olabiliyor. Sağlık Bakanlığı düzenli olarak yaptığı piyasa denetimlerinde zaten belirlenmiş olan yasaklı ham maddeleri yayınlamakta ve bunların denetimini yapmaktadır. İnsan sağlığı üzerindeki testleri devam eden ve sağlıksız olduğuna inanılan maddelerin ürün içeriğinde bulunmaması tercih edilmelidir. Bunların en bilinen örnekleri paraben, triclosan ve formaldehit türevleridir” dedi.

İŞPORTA KOZMETİKLER KANSER NEDENİ

119 ülkede 350 milyon kişiye ulaştıklarını belirten Farmasi Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tuna, “Pazar ve işporta gibi ayakaltı yerlerde ucuza satılan kozmetik ürünler insan sağlığına oldukça zararlı. Bu ürünler kullanılan ucuz ambalaj malzemelerinden seçilen ucuz ham maddelere ve elverişsiz üretim alanlarına kadar her noktada insan sağlığını tehdit ediyor. İçeriklerinde ağır metaller, paraben ve formaldehit türevleri gibi istenmeyen kimyasallar içerirler. Tüm bu uygunsuzluklar alerjik reaksiyonlardan cilt kanserine kadar uzanan ciddi sorunlara sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

Temsilci Olun